Nematomas vidaus patalpų priešas – formaldehidas

Neseniai perdažyto kambario aromatas ar ką tik išpakuoto ir surinkto naujo fotelio skleidžiamas kvapas – tai iš pirmo žvilgsnio nekalti ir namų ūkio gerovę atspindintys ženklai, kurie vis dėlto rodo, kad į namų orą patenka tam tikros dujinio pavidalo medžiagos. Jos, beje, – nebūtinai draugiškos namų gyventojams. Ir jei dažų ar naujo baldo kvapas ilgainiui išblėsta, žalingų dujų emisija gali išlikti: formaldehidas mažais kiekiais gali sklisti į aplinką metų metus.

Formaldehidas – bespalvis dujinio pavidalo teršalas, kurį gali skleisti baldai, mediniai gaminiai, fanera, medžio plokštė, garso ar šilumos izoliacijos produktai, dažai, lakai, tapetai, namų valymo priemonės ir t. t. Sudarytas iš 500 kartų už 0,1 mikrono mažesnių dalelių, formaldehidas yra sunkiai aptinkamas. Jei jo poveikiu nesirūpinama, po namų renovacijos jis gali lėtai garuoti į aplinką nuo trejų iki penkiolikos metų. Garavimo procesą pagreitina šiluma ir drėgmė, todėl vasaromis formaldehido koncentracija namuose gali būti iki 20 kartų didesnė ne žiemą.

Kaip užkirsti kelią formaldehido plitimui? Visų pirma, interjero dekoravimui galite rinktis produktus, kuriuose nėra šios medžiagos. Kiti du svarbūs sprendimai – reguliarus namų vėdinimas ir oro valymas, padėsiantys pašalinti namų ore jau susikaupusius teršalus. Britų kompanija „Dyson“ siūlo unikalų namų klimato kontrolės prietaisą – formaldehidui jautrų oro valytuvą „Dyson Purifier Formaldehyde“. Į visas šio valytuvo versijas integruoti jutikliai aptinka formaldehido daleles, o „Dyson Selective Catalytic Oxidisation“ filtras jas sunaikina, suskaidydamas į vandens ir anglies dioksido molekules. „Dyson“ oro valymo įrenginiuose įdiegta pažangi formaldehido atpažinimo sistema – vietoj rinkoje įprastų, tačiau ilgainiui išdžiūstančių gelio pavidalo jutiklių, buities sprendimų inovatorė sukūrė kieto pagrindo jutiklius, kurių galiojimo laikas – neribotas.

Patarimai, kaip sumažinti formaldehido kiekį aplinkoje

Formaldehido kiekis namuose ypač padidėja po renovacijos. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, siekiant užtikrinti oro kokybę?

  • Rinkitės kietą grindų dangą, venkite kilimų. Jei norite kilimo, ieškokite varianto, užtikrinančio kuo mažesnę formaldehido emisiją. Kiliminę dangą rekomenduojama kloti tada, kai renovuojamoje erdvėje dar negyvenama, o paklojus reikalinga kiek įmanoma palaikyti vėdinimą, kuo dažniau atveriant langus.
  • Rinkitės naudotus baldus. Laikui bėgant, formaldehido emisija mažėja, todėl parsigabenę senesnius baldus į namus galėsite būti ramūs. Jei renkatės naujus baldus, investuokite į medžio masyvą. Minkštiems miegamojo ir svetainės baldams parankesnė natūralių audinių danga – medvilnė ar vilna, ir visiškai neparanki – antibakteriniais priedais ar cheminiais antipirenais impregnuota tekstilinė danga.
  • Leiskite išgaruoti ne namuose. Naujų baldų pakuotes atidarykite ne namų erdvėje – pradiniam formaldehido kiekiui leiskite išgaruoti kitoje erdvėje. Kol baldas naujas, jam būdinga didžiausia šios medžiagos koncentracija. Naują kilimą taip pat verta išvynioti ne namuose, o gerai vėdinamoje patalpoje.
  • Rūpinkitės vėdinimu. Vėdinkite namus plačiai atverdami langus, ypač parsigabenę naujus baldus ar kiliminę dangą, lakuodami ar dažydami, po bet kokios namų renovacijos.
  • Mažinkite dulkių kiekį.  Siurbkite namus, naudodamiesi „iš viršaus į apačią“ logika: „Dyson“ inžinieriai rekomenduoja pradėti siurbti nuo lubų ir aukštesniųjų lentynų, tuomet pereiti prie sofų ir kitų minkštųjų baldų, ir tik galiausiai imtis grindų zonos. Beje reguliariai atlikite gilųjį namų valymą: išsiurbti grindis neužtenka. Dulkės ir teršalai kaupiasi visur.
  • Įsigykite kokybiška oro valymo prietaisą. Mūsų rekomendacija: “Dyson HP09” ar “Dyson PH04” oro valymo prietaisai.

Palaikoma oro cirkuliacija, šviežio oro tiekimas, įvairių paviršių reguliarus valymas – namų klimato kontrolės esmė. Rūpinkimės savo namų oro švara ne mažiau, nei rūpinamės imunitetu: juk oras, kuriuo kvėpuojame, – vienas iš esminių mūsų ir mūsų vaikų sveikatos veiksnių.

 

Individualus požiūris

Inovatyvios produktų technologijos

Unikali žinių ir patyrimo erdvė

Autorizuotas partneris

Svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.

Tik šį mėnesį NEMOKAMAS PRISTATYMAS perkant už 49€ ir daugiau!